Workshop na hřbitově u kostela sv. Vavřince v Želině u Kadaně

Workshop Revitalizace hřbitova v Želině

Během prosluněné soboty 6. října 2018 jsme uspořádali na krásném vyhlídkovém místě u prastarého románského kostelíku sv. Vavřince v Želině nad Kadaní náš druhý workshop na téma revitalizace hřbitova a obnova a dokumentace náhrobků pro členy spřáteleného spolku Přátelé kostela sv. Vavřince v Želině a německého spolku Förderverein Seelau/Želina.

Členové místního spolku se z časových důvodů nemohli zúčastnit našeho prvního workshopu na hřbitově ve Svatoboru v červenci letošního roku, a proto oslovili náš spolek, zda bychom neuspořádali ukázku přímo na hřbitově v Želině. Restaurátor MgA. Michal Durdis prezentoval postupy při rekonstrukci a čištění poničených náhrobků a Jarda Vyčichlo se věnoval jejich dokumentaci a cestám k získání doplňujících informací k pohřbeným obyvatelům z dostupných matrik. Zároveň jsme probrali možnosti citlivého přístupu k celkové revitalizaci prostoru hřbitova s ohledem na zamýšlenou výslednou prezentaci historického místa.

Workshopu se zúčastnilo několik desítek pomocníků, kteří si prezentované postupy rychle osvojili a práce jim šla pěkně od ruky. Mnoho hrobů bylo okopáno a odpleveleno, čtveřice náhrobků byla seskládána, znovuvztyčena a následně očištěna. Díky zásahům bylo nově ztotožněno několik hrobových míst. Díky spolupráci tří spolků tak bylo během jednoho dne uděláno mnoho práce a jsme rádi, že jsme mohli být součástí. Děkujeme za pozvání na protější okraj Doupovských hor a těšíme se na další spolupráci.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/workshop-na-hrbitove-u-kostela-sv-vavrince-v-zeline-u-kadane/
Twitter
SHARE

1 Komentář

  1. Eva Mašková

    Těším se na, že uspořádáte další ročník workshopu. Prosím případně o pozvání:)

Napsat komentář