Znovuvztyčení pomníku padlým v zaniklé vsi Dlouhá

Znovuvztyčení pomníku padlým v Dlouhé

V pátek 14. září 2018 jsme znovuvztyčili rozvalený, zhruba 3,5 metru vysoký kamenný pomník obětem 1. světové války v prostoru zaniklé vsi Dlouhá (Langgrün) na území Vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách. Akce se konala v rámci celkové obnovy objektu u příležitosti 100. výročí konce první světové války.

Horní polovina pomníku padlým z roku 1920 od kamenického mistra Josefa Böhma z Heřmanova byla někdy ve 2. polovině 20. století stržena a rozlomena na několik částí. Pomocí vystavěného pomocného lešení a řetězového kladkostroje jsme postupně vyzdvihli stržené části na vrchol pomníku. Jednotlivé fragmenty rozlámaného objektu byly restaurátorem MgA. Michalem Durdisem sesazeny a slepeny. Zároveň jsme provedli celkovou úpravu návrší spojeno s opakovaným vyřezáním bujné vegetace. Původně plánované kácení vrostlých stromů na vrcholové terase a novou výsadbu jsem po dohodě s naším odborníkem na arboristiku Ing. Petrem Fukou z důvodu extrémní polohy pro výsadbu a omezené možnosti následné údržby zavrhli.

Nyní budeme pokračovat v celkovém restaurování objektu, doplnění odlámaných částí a profilace, vyzlacení nápisů a výrobě a osazení nových nápisových desek se jmény padlých.

Znovuvztyčený pomník obětem 1. světové války tak dnes po dlouhých desetiletích znovu zdobí vrch Heinbergl nad zaniklou vsí v opuštěné krajině Doupovských hor.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/znovuvztyceni-pomniku-padlym-v-zanikle-vsi-dlouha/
Twitter
SHARE

Napsat komentář