Noc kostelů 2018 poprvé ve Svatoboru

06_Noc kostelů 2018

V pátek 25. května 2018 jsme ve Svatoboru uspořádali mimořádné prohlídky v rámci 10. ročníku celorepublikové akce Noc kostelů. V tajemné atmosféře uprostřed opuštěné krajiny Doupovských hor po dlouhých desetiletích znovu zářil do tmy nad zaniklou vsí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Až do půlnoci nás navštívilo více než 100 návštěvníků, které jsme areálem postupně provedli a nabídli menší občerstvení a posezení u ohně.

Během krátkých procházek a společné debaty u zapáleného ohně jsme návštěvníky seznamovali s historií zaniklé farní vsi a postupem obnovy areálu zdejšího kostela s farou, školou a hřbitovem. Zájemci si mohli zapálit svíčky u nově odhalených náhrobků na revitalizovaném hřbitově v pietní vzpomínce na původní obyvatele zdejší vsi, potažmo celé krajiny Doupovských hor.

Během akce nás navštívila také německá rodačka Theresia Luhn se svou dcerou Cornelií, které přijely na Noc kostelů až z městečka Weil der Stadt u Stuttgartu. Paní Theresia Luhn (88 let) se narodila v sousední, dnes již zcela zaniklé vsi Stará Ves (Altdorf). Ještě jako dítě se přestěhovala se svou matkou a nevlastním otcem do Jirkova. Často však poté navštěvovala své tety v Lučinách. Přáním paní Theresie je najít na hřbitově hrob svých prarodičů, její dědeček a pradědeček byli kameníky ve Staré Vsi. Obě milé dámy velice uvítaly naší snahu o záchranu hřbitova a dalších památek ve Svatoboru a proměnu, která nastala od jejich poslední návštěvy. S rodinou zůstáváme v kontaktu a pokusíme se nyní dohledat hrob jejich předků.

Do Svatoboru zavítali lidé z mnoha koutů republiky i zahraničí, byl to večer plný setkání s úžasnými lidmi.

Všem děkujeme za podporu.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/noc-kostelu-2018-ve-svatoboru/
Twitter
SHARE

Napsat komentář