Otevření kostela sv. Michaela Archanděla v Brložci

Otevření kostela sv. Michaela Archanděla v Brložci

V červnu roku 2018 jsme zahájili nový cyklus mimořádných prohlídek nepřístupných památek na Karlovarsku. Jako první jsme ve spolupráci s obcí Štědrá v neděli 10. června 2018 odpoledne od 14.00 do 18.00 zpřístupnili dlouhodobě uzavřený, původně gotický kostel sv. Michaela Archanděla v Brložci u Štědré. Kostelem nás provázel pan František Pánek, starosta obce Štědrá, která nedávno získala nevyužívaný kostel do svého vlastnictví.

Původně gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla byl postaven v první polovině 14. století na východním okraji vsi Brložec (Pürles). První zmínka o kostele pochází ze dne 28. února 1358, kdy první zdejší doložený farář, klerik Johann, vykonával duchovní správu i v nedalekém kostele sv. Vavřince v Komárově. Během husitských a třicetileté války byl zdejší kostel opakovaně pobořen a musel být obnovován. V letech 1651-1653 byl kostel rozsáhle raně barokně přestavěn a v letech 1814-1815 klasicistně upraven. Po roce 1945 však přestal být kostel udržován a postupně chátral. Od roku 2006 probíhá s přestávkami postupná rekonstrukci zdevastovaného kostela.

Jednotné vnitřní zařízení kostela v pozdně barokních formách pochází z roku 1815 z doby klasicistní úpravy kostela od Aloise Maisse z Lokte. V dlažbě a ve stěnách kostela jsou zazděny renesanční epitafy pánů Račínů z Račína z 16. století a starší gotický náhrobní kámen za 14. století. Ve věži kostela je zavěšen pseudogotický zvon z roku 1868 od zvonaře Johanna Grasmayra z Wiltenu u Innsbrucku.

Historie a popis kostela: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/brlozec-kostel-sv-michaela-archandela

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/otevreni-kostela-sv-michaela-archandela-v-brlozci/
Twitter
SHARE

Napsat komentář