Březnové brigády na hřbitově ve Svatoboru

Březnové brigády na hřbitově ve Svatoboru

Během měsíce března jsme dokončili kácení a vyřezání všech vzrostlých stromů a náletových křovin na ploše zdevastovaného hřbitova ve Svatoboru v Doupovských horách. Z důvodu blížícího se začátku vegetačního klidu (1. 4. – 30. 10.) jsme se na místě objevili hned několikrát.

Největší jarní brigáda proběhla o prosluněném víkendu 25. – 26. března 2017 za účasti členů Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska, které přišlo podpořit a zapojit se do samotného čištění hřbitova několik pomocníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Prostor zdevastovaného hřbitova jsme díky nasazení všech brigádníků zcela otevřeli a návštěvník si tak může poprvé udělat přesnou představu o rozsahu opuštěného pohřebiště, počtech náhrobků i stavu jeho devastace.

Na místě však zůstalo ležet ještě mnoho větví i vyřezaných křovisek. Na velikonoční pátek a sobotu 14. – 15. dubna 2017 proto plánujeme další brigádu, během které se pokusíme zbylé vyřezané dřeviny přenést na deponii na sousedním poli, odkud budou následně odvezeny na zpracování na dřevní štěpku.

Po celkovém vyklizení plochy hřbitovy se pustíme do samotné dokumentace jednotlivých náhrobků a vytvoření seznamu zde pohřbených. Náhrobky budou očištěny a postupně rekonstruovány. Naplánována je rovněž obnova ohradní zdi hřbitova i ošetření lipové aleje kolem přístupové cesty, která vede od bývalého farního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Práce na obnově tohoto nádherného místa probíhají ve spolupráci s obcí Doupovské Hradiště.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/breznove-brigady-na-hrbitove-ve-svatoboru/
Twitter
SHARE

Napsat komentář