Slavnostní odhalení obnoveného pomníku padlým v Dlouhé

Slavnostní odhalení obnoveného pomníku padlým v Dlouhé

Ve středu 1. května 2019 proběhlo za účasti německých rodáků slavnostní odhalení a požehnání obnoveného pomníku 1. světové války v zaniklé obci Dlouhá (Langgrün) v Dopovských horách. Celkovou rekonstrukci zdevastovaného pomníku z roku 1920 provedl v letech 2018-2019 Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Újezdním úřadem Hradiště a německými rodáky z Dlouhé u příležitosti výročí 100 let od konce 1. světové války.

Slavnostní akt odhalení obnoveného pomníku proběhl na vršku Heinbergl ve 14.00 za účasti původních německých rodáků a dalších významných hostů. Úvodního slova se ujal přednosta Újezdního úřadu Hradiště pplk. Ing. Petr Vašíček. Průvodní řeč o historii objektu pronesl Miloš Bělohlávek, kterou doplnil popisem rekonstrukčních prací restaurátor MgA. Michal Durdis, oba ze Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska. Následně vystoupil s děkovnou řečí zástupce německých rodáků z Dlouhé pan Josef Pilz. Samotné požehnání odhaleného pomníku provedl pan farář P. Vladimír Müller ze Staré Role, který poté pronesl slavnostní řeč a krátkou modlitbu. Na závěr zazněla skladba „Ich hatt’ einen Kameraden“, žalozpěv německé armády, zhudebněný Friedrichem Silcherem v roce 1825.

Mezi dalšími účastníky slavnostního aktu byly zástupci okolních obcí, starosta města Bochova Miroslav Egert, starostka obce Doupovské Hradiště Jarmila Bošková a místostarosta obce Bražec Petr Votruba a ředitel státního podniku Vojenské lesy a statky, divize Karlovy Vary JUDr. Jiří Kšica a předseda Spolku Němců v Čechách Richard Šulko. Všem velice děkujeme za jejich účast při slavnostním aktu.

Akce v krásném počasí byla se velice povedla a obnovený pomník s pozlacenými jmény padlých obyvatel znovu září do široké krajiny. Mnoho z německých rodáků bylo dojatých a neubránilo se slzám. Většina z nich našla na deskách jméno některého ze svých předků. Následně se uskutečnila ještě krátká pietní vzpomínka ve svahu vrchu Plešivec (Plessberg), v místech, kde dne 9. května 1945 zabila nalezená protitanková střela 5 chlapců ve věku 10 až 13 let.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/slavnostni-odhaleni-obnoveneho-pomniku-padlym-v-dlouhe/
Twitter
SHARE

Napsat komentář