Poslední podzimní brigáda na hřbitově ve Svatoboru

3-pb200025

O víkendu 19. – 20. listopadu 2016 proběhla velká podzimní brigáda v rámci revitalizace plochy zdevastovaného hřbitova ve vsi Svatobor (Zwetbau) v Doupovských horách. Členy Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska přišlo podpořit a zapojit se do samotného čištění hřbitova několik pomocníků z blízkého i vzdálenějšího okolí, kterým není současný stav hřbitova lhostejný. Práce pokračovaly pokácením několika vzrostlých stromů, které narušovaly svými kmeny a kořeny bývalou ohradní zeď hřbitova. Několik větších i menších stromů a hustých náletových křovin bylo vyřezáno i na další části plochy samotného hřbitova.

V sobotu, na kterou byla původně svolána brigáda, nám však nepřálo počasí, a byly jsme tak kvůli vytrvalému dešti nuceni po obědě přerušit. Díky ochotě pomocníků jsme se však neplánovaně na místo vrátili ještě v neděli, za což se nám příroda odvděčila krásným slunným dnem. Za pomoci místního obyvatele s traktorem s valníkem jsme odvezli první část vyřezaného palivového dříví. Vyřezané větve a náletové křoviny byly odtahány z plochy hřbitova a uskladněny v deponii na sousedním poli, odkud si vytěžený materiál odveze obec Doupovské Hradiště pro zpracování na dřevní štěpku.

Na hřbitově byl během dvou dnů odveden velký kus práce, za což děkujeme především ochotným lidem, kteří vyslyšeli naši výzvu a přijeli přiložit ruku k dílu. Rovněž děkujeme firmě Pelant – Doupovské uzeniny, která se postarala o nasycení brigádníků. Na nově vyčištěné části hřbitova byly objeveny dva vojáků padlých ve druhé světové válce, které již byly přidány do databáze Spolku pro vojenská pietní místa (http://www.vets.cz/).

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/posledni-podzimni-brigada-na-hrbitove-ve-svatoboru/
Twitter
SHARE

Napsat komentář