Novoroční výšlap přes Skalky skřítků do Svatoboru

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pondělí 1. ledna 2018 uspořádal Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska ve spolupráci s obcí Doupovské Hradiště společný novoroční výšlap do vsi Svatobor v Doupovských horách.

Sraz poutníku a start pochodu se odehrál ve 13.00 hodin na parkovišti v Dubině (u Jednoty). Odtud jsme se vydali strmou cestou lesním terénem s velkým převýšením z údolí Ohře až na první zastávku u národní přírodní památky Skalky skřítků – ojedinělé lokality pseudokrasových dutin vytvořených ve vulkanické brekcii. Zde si účastníci prohlédli přírodní výtvory a vyslechli krátký výklad o zdejší lokalitě. Dále jsme se vydali po žlutě značené turistické trase po hřebeni Švédlova vrchu nabízející nádherné výhledy na kostel ve Svatoboru, který byl cílem putování. Druhý proud poutníků šel pod taktovkou obce Doupovské Hradiště kratší trasou z Lučin přes kopec do Svatoboru.

Ve svatoboru bylo pro poutníky připraveno menší občerstvení v podobě teplého čaje, svařeného vína a buřtů a klobás, které věnovala regionální firma Pelant – Doupovské uzeniny, a účastnici si je s chutí opékali na přichystaném ohništi. Předseda spolku spolu s paní starostkou obce Doupovské Hradiště Jarmilou Boškovou přivítali poutníky a krátce je seznámili s historii místa a snaze o jeho záchranu. Zájemci si poté mohli prohlédnout s výkladem zdevastovaný kostela Nanebevzetí Panny Marie i nedaleký revitalizovaný hřbitov. Mnoho poutníků poté přispělo do kasičky veřejné sbírky na záchranu kostela, za což velmi děkujeme.

Zpáteční cesta ze Svatoboru do Dubiny byla volena po málo frekventované silnici. Celková dálka trasy byla 9,3 kilometru a do Svatoboru nakonec dorazilo asi 70 poutníků. Doufáme, že se takto novoroční akce stane postupně tradicí a každoročně spolu ve Svatoboru přivítáme nový rok. Děkujeme všem za účast a podporu.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
http://dokumentacepamatek.cz/novorocni-vyslap-pres-skalky-skritku-do-svatoboru/
Twitter
SHARE

Napsat komentář